Ny mötesplats för ensamma seniorer – SeniorSinglarnas eftermiddagar startar i Borgå
Ensamheten berör allt fler äldre – därför startar Borgånejdens familjerådgivningscentral en ny slags gruppverksamhet på sommaren 2025.

Verksamheten heter SeniorSinglarnas eftermiddagar. Syftet med träffen är att erbjuda en varm och trygg mötesplats med låg tröskel till dem som känner sig ensamma och saknar sällskap – oberoende av om önskemålet är vänskap, någon att prata med eller ett eventuellt parförhållande. Deltagarna i gruppen förenas av en liknande livssituation och vilja att möta andra med öppet sinne.
– Enligt Statistikcentralen var 75 åringar och äldre barnlösa personer 82 000 till antalet i Finland 2023 – ett antal som växer. Behovet av nya mötesplatser är verkligt, säger familje- och parpsykoterapeut Sere Salonen, som leder gruppen.
– Efterfrågan av tjänster för äldre har ökat – oberoende av om det är fråga om far- och morföräldrarskap eller eget parförhållande eller ensamhet som inte har varit ett eget val, berättar chefen för familjerådgivningscentralen Harri Virtanen.
Första träffarna ordnas utomhus om vädret tillåter onsdagarna 4.6 och 18.6 kl. 13–14.30 på adressen: Borgånejdens familjerådgivningscentral, Kyrkobrinken 2, 06100 Borgå.
Verksamhet är avgiftsfri och tvåspråkig.
Välkommen med och att hitta sällskap och ny kontakt till livet.
Mer information under telefontider mån.–ons. kl. 10–12:
Marina Helle 019 66 11 315
marina.helle@evl.fi

16.5.2025 09.05