Konstutställning: Från mörker till ljus
Borgå domkyrka
Utställning av Christer Åbergs sakrala konst, Från mörker till ljus – Pimeydestä valoon. Till utställningen har verk samlats från olika församlingar och privata samlingar.
Utställningsserien Konstpaus i Borgå domkyrka fortsätter med en utställning av bildkonstnären och prosten Christer Åbergs sakrala konst, Från mörker till ljus – Pimeydestä valoon. Till utställningen har Åbergs verk insamlats från olika församlingar och privata samlingar.
Åberg, 75, har hållit flertalet separatutställningar i Finland och bland annat i Sverige, Norge och Frankrike. Den sakrala konsten har under lång tid haft en betydelsefull plats i hans konstnärskap. Under de senaste åren har Åbergs konstnärliga uttryck utvecklats mot en allt mer avskalad form.
Borgå församlingars utställningsserie Konstpaus i domkyrkan för in konsten i domkyrkan. Utställningarna planeras och organiseras av en arbetsgrupp bestående av frivilliga från församlingarna. Gruppens mål är att lyfta fram samtidskonst i domkyrkan, med ett fördomsfritt förhållningssätt och en öppen syn på konst.
CHRISTER ÅBERG – FRÅN MÖRKER TILL LJUS – PIMEYDESTÄ VALOON
Utställning i Borgå domkyrka 15.10.–25.11.2026
Utställningen är öppen under domkyrkans öppettider:
tisdag–lördag kl. 10–14
söndagar och helgdagar kl. 14–16
Observera att domkyrkans öppettider kan variera på grund av kyrkliga förrättningar och andra evenemang.
Fritt inträde.
Arrangör
Borgå kyrkliga samfällighet, Borgå svenska domkyrkoförsamling, Porvoon suomalainen seurakunta
Arbetsgruppen Konstpaus i Borgå domkyrka