Till nyhetslistan

Renoveringen av Lilla kyrkan inleds – Kom och träffa dem som förverkligar projektet på kyrkbacken

Renoveringen av Lilla kyrkan i Borgå går nu in i byggnadsskedet.

Dekorativ.

– Gemensamma kyrkorådet valde den 5 oktober Pylon Rakennus Oy till huvudentreprenör för de funktionella ändringsarbetena. Beslutet har nu vunnit laga kraft och förberedelserna för byggstarten kan inledas. Arbetena inleds i början av november och entreprenadtiden är 11 månader. Målet är fortsättningsvis att Lilla kyrkan ska kunna tas i bruk till julen 2027, berättar fastighets- och anskaffningschef Krista Jussila från Borgå kyrkliga samfällighet.

Kom och hör mer om renoveringen fredagen 6.11

Fredagen den 6 november kl. 16–17 ordnas ett öppet infotillfälle, ”Meet & Greet”, vid Lilla kyrkan på kyrkbacken. Då kan intresserade Borgåbor komma och ställa frågor om renoveringen och höra mera om hur projektet nu går vidare. På plats finns fastighets- och anskaffningschef Krista Jussila, huvudplanerare och arkitekt Pauliina Saarinen från Arkkitehtitoimisto Livady Oy, byggherrekonsult Sampsa Karvinen från Granlund Oy samt entreprenörens representant Esa Tammio från Pylon Rakennus Oy.

Under tillfället finns också möjlighet att kika in genom dörren till kyrksalen och se hur Lilla kyrkan ser ut precis innan renoveringen börjar. Av säkerhetsskäl går det däremot inte att gå in i själva kyrksalen, eftersom golvet redan till stora delar har öppnats.

Under tillfället finns också möjlighet att kika in genom dörren till kyrksalen och se hur Lilla kyrkan ser ut precis innan renoveringen börjar. Av säkerhetsskäl går det däremot inte att gå in i själva kyrksalen, eftersom golvet redan till stora delar har öppnats.

Samma kväll Röstfest på kyrkbacken

Det är församlingarnas beslutsfattare som fattat beslut om ändringsarbetena i Lilla kyrkan. Just nu är det församlingsval och nya beslutsfattare väljs för den kommande fyraårsperioden 2027–2030.

– Det förtroendevalda bestämmer långt om församlingarnas ekonomi och fastigheter. Därmed är det lämpligt att det går att rösta i församlingsvalet inne i Borgå domkyrka samma fredagskväll som Lilla kyrkans infotillfälle är. Röstningen i Borgå domkyrka pågår kl. 16-19.30, berättar Simon Lampenius, kommunikationschef i Borgå svenska domkyrkoförsamling.

Församlingarna ordnar Röstfest – Äänijuhla från klockan 17 med bland annat glitterdisco, UV-ansiktsmålning, uppträdande med ljusscirkus Spektri samt samtal på finska mellan YLE profilen Aleksi Rantamaa och artisten Isaac Sene som är känd från bland annat sångtävlingen UMK och TV-programmet Tanssi Tähtien Kanssa.

– Det blir byafeststämning, mycket olika program, och kanske någon överraskning, säger Lampenius, och tipsar om att det lönar sig att komma redan till 17 när programmet börjar om man har möjlighet.

Vattenskada hösten 2023

Renoveringen av Lilla kyrkan har sin bakgrund i vattenskadan hösten 2023, men projektet handlar inte enbart om att reparera skadorna. I samband med renoveringen görs funktionella förändringar för att Lilla kyrkan i framtiden bättre ska kunna svara mot församlingarnas behov och användas för en mångsidig verksamhet på kyrkbacken.

Läs mer om projektets bakgrund i vår tidigare nyhet.

 

Lilla kyrkan Meet & Greet

Fredag 6.11 kl. 16–17
Lilla kyrkan, kyrkbacken i Borgå
Tillfället är öppet för alla.

Röstfest – Äänijuhla

Fredag 6,11 kl. 17.21
Kyrkbacken och Borgå domkyrka.
Fritt inträde och gratis servering

Mer information:

Krista Jussila
Krista Jussila
Fastighets- och anskaffningsschef

Thu Oct 29 14:21:00 EET 2026